Czipowanie domowych czworonogów polega na umieszczeniu pod skórą zwierzęcia maleńkiego mikroczipa, który może być wykorzystany do identyfikacji zwierzęcia, jeśli kiedykolwiek się zgubi. Czip zawiera informacje o właścicielu i jego dane kontaktowe, dlatego ważne jest, aby te informacje były aktualne. Czipowanie zwierząt pomaga również weterynarzom szybko zidentyfikować wszelkie schorzenia lub alergie, na które zwierzę może być narażone.
0 Komentarze
Odrobaczanie to istotny element profilaktyki zwierząt domowych. W ten sposób można skutecznie pozbyć się z organizmu pasożytów, które mogą negatywnie wpływać na różne procesy zachodzące w układzie pokarmowym, a nawet doprowadzić do rozwoju poważniejszych dolegliwości ze strony żołądka i jelit. Przekonaj się, jak często należy odrobaczać zwierzęta.
U psów, podobnie jak u ludzi, mogą występować różne schorzenia związane z narządem ruchu. Chociaż w większości dotyczą starszych zwierząt, to niekiedy mogą występować także u młodszych psów i szczeniąt. Kulawizna, czyli nierównomierny ruch może być spowodowana różnymi czynnikami. Bardzo ważne jest, aby nie ignorować pojawiających się objawów i jak najszybciej udać się z psem na wizytę do weterynarza.
W wyniku wypadków komunikacyjnych, mechanicznych uszkodzeń, chorób, alergii czy wielu innych czynników na ciele psa mogą pojawiać się rany. Niektóre z nich goją się wręcz w ekspresowym tempie, nie pozostawiając po sobie śladu. Niekiedy jednak mimo troski i prawidłowej pielęgnacji rany nie chcą zagoić się przez dłuższy czas. Taki obrót sytuacji może być spowodowany różnymi czynnikami.
Choroby nowotworowe występują nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt. Co więcej, wraz z upływem czasu diagnozuje się coraz więcej nowotworów u psów i kotów. Nie jest to jednak objaw bardziej agresywnego rozwoju nowotworów – obecnie dzięki dostosowanym dietom, dobrej opiece weterynaryjnej oraz szczepieniom ochronnym zwierzęta dożywają sędziwego wieku, przez co są bardziej narażone na rozwój tej choroby.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że wyjeżdżając za granicę ze zwierzęciem, należy pamiętać nie tylko o swoim dokumencie tożsamości, ale także paszporcie dla zwierzaka. W wielu krajach jest to dokument niezbędny. Bez niego wyjazd psa, kota czy innego pupila z kraju będzie niemożliwy. Paszport dla zwierząt jest dokumentem identyfikacyjnym, który wymagany jest w przypadku transportu kotów, psów czy innych zwierzaków w celach niehandlowych. Ten dokument wymagany jest nie tylko w krajach Unii Europejskiej, ale także w innych, bardziej oddalonych miejscach.
Alergie u zwierząt stanowią bardzo poważny problem, który występuje coraz częściej, zwłaszcza u psów. Niestety w wielu przypadkach występujące objawy nie są jednoznacznie kojarzone z alergią, co przedłuża diagnostykę i moment postawienia trafnej diagnozy. Alergia u zwierząt nie zawsze objawia się w taki sam sposób jak u ludzi, co jest jednym z czynników powodujących problemy w rozpoznaniu. W przypadku psów nie występują objawy ze strony górnych dróg oddechowych, jednak bardzo często pojawia się atopia i swędzenie skóry.
U zwierząt, podobnie jak u ludzi, badania profilaktyczne stanowią bardzo ważny, wręcz obowiązkowy element. Jest to związane z tym, że psy czy koty mogą zapadać na różnego rodzaju choroby, których objawy nie są zauważalne gołym okiem. Zwierzęta w odróżnieniu od ludzi nie są w stanie przekazać, że źle się czują, dlatego też to właściciele mają obowiązek zapewnić im odpowiednią opiekę. Wykonując profilaktyczne badania krwi, można uniknąć wielu groźnych chorób lub wykryć je odpowiednio wcześnie.
Znieczulenie zwierzęcia przed zabiegiem zawsze jest powodem wielu obaw u właściciela, jednak jego wykonanie jest konieczne, aby prawidłowo i bezpiecznie przeprowadzić zabieg. Warto pamiętać, że aby zwierzę mogło przyjąć narkozę, musi spełniać pewne warunki związane ze stanem zdrowia. Obecnie w weterynarii dostępne są różne rodzaje znieczulenia, jednym z nich jest narkoza wziewna. Do jej zalet należy zaliczyć niewielkie obciążenie organizmu, niewielką ilość reakcji niepożądanych, szybkie wybudzenie się po zakończeniu podawania narkozy i szybkie dochodzenie do siebie.
Większość osób poprzez gradówkę rozumie chorobę dotykającą ludzki narząd wzroku. W przypadku psów ta choroba nazywana jest również grudkowym zapaleniem trzeciej powieki. Schorzenie to dotyka zazwyczaj młodych psów, powoduje ją wirus zakaźny. Objawia się powiększeniem grudek chłonnych znajdujących się po wewnętrznej stronie trzeciej powieki. Trzecia powieka jest niewielkim, lecz bardzo istotnym dla psa elementem oka. Z tego tytułu w przypadku pojawienia się psiej gradówki należy reagować jak najszybciej.
|
|