U zwierząt, podobnie jak u ludzi, badania profilaktyczne stanowią bardzo ważny, wręcz obowiązkowy element. Jest to związane z tym, że psy czy koty mogą zapadać na różnego rodzaju choroby, których objawy nie są zauważalne gołym okiem. Zwierzęta w odróżnieniu od ludzi nie są w stanie przekazać, że źle się czują, dlatego też to właściciele mają obowiązek zapewnić im odpowiednią opiekę. Wykonując profilaktyczne badania krwi, można uniknąć wielu groźnych chorób lub wykryć je odpowiednio wcześnie.
0 Comments
Znieczulenie zwierzęcia przed zabiegiem zawsze jest powodem wielu obaw u właściciela, jednak jego wykonanie jest konieczne, aby prawidłowo i bezpiecznie przeprowadzić zabieg. Warto pamiętać, że aby zwierzę mogło przyjąć narkozę, musi spełniać pewne warunki związane ze stanem zdrowia. Obecnie w weterynarii dostępne są różne rodzaje znieczulenia, jednym z nich jest narkoza wziewna. Do jej zalet należy zaliczyć niewielkie obciążenie organizmu, niewielką ilość reakcji niepożądanych, szybkie wybudzenie się po zakończeniu podawania narkozy i szybkie dochodzenie do siebie.
Większość osób poprzez gradówkę rozumie chorobę dotykającą ludzki narząd wzroku. W przypadku psów ta choroba nazywana jest również grudkowym zapaleniem trzeciej powieki. Schorzenie to dotyka zazwyczaj młodych psów, powoduje ją wirus zakaźny. Objawia się powiększeniem grudek chłonnych znajdujących się po wewnętrznej stronie trzeciej powieki. Trzecia powieka jest niewielkim, lecz bardzo istotnym dla psa elementem oka. Z tego tytułu w przypadku pojawienia się psiej gradówki należy reagować jak najszybciej.
Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą zapadać na różnego rodzaju choroby. Jednymi ze schorzeń stosunkowo często dotykającymi psów są choroby stawów. Niekiedy związane są one z wiekiem, czasami z nadwerężeniem, nadmierną masą ciała czy też starym uszkodzeniem kończyny. Niektóre rasy psów są genetycznie narażone na wystąpienie dysplazji czy innych chorób stawów. Na tego schorzenia narażone są przede wszystkim psy dużych ras.
Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą zapaść na różnego rodzaju choroby. Nosówka jest jedną z tych, które zdarzają się stosunkowo często. Jest to wysoce zakaźna choroba wirusowa, którą wywołuje wirus CDV należący do rodziny paramyksowirusów. Najczęściej chorują na nią szczenięta, które skończyły sześć tygodni życia, jednak może dotyczyć również psów w starszym wieku. Na nosówkę mogą zapaść również kocięta w wieku od 2 do 5 tygodni, jednak wciąż o tej chorobie mówi się częściej w kontekście psów.
Sterylizacja kotów jest zabiegiem pozbawiającym zwierzę płodności. Wykonanie zabiegu ma znaczący wpływ na zmniejszenie niekontrolowanego rozrodu i bezdomności kotów. Co więcej, sterylizacja pozwala na ochronę zarówno kotki, jak i kocura przed niektórymi z chorób i przyczynia się do wydłużenia ich życia. O ile kastracja kocurów nie stanowi tematu dyskusji, o tyle wokół sterylizacji kotek narosło wiele mitów, które mogą być szkodliwe w skutkach.
Posiadanie kota czy psa wiąże się z odpowiedzialnością za niego oraz jego zdrowie. Jednym z obowiązków każdego właściciela jest regularne odrobaczanie zwierząt. Ma ono znaczący wpływ na stan zdrowia oraz samopoczucie zwierzaka. Należy pamiętać, że regularne odrobaczanie nie jest sposobem na zabezpieczenie pupila przed zachorowaniem, lecz pozwala na usunięcie larw i pasożytów znajdujących się w organizmie psa lub kota.
Właściwa i regularnie wykonywana pielęgnacja pozwala na uzyskanie pięknej sierści u czworonoga. Niezależnie od tego, czy pies ma krótką, czy długą sierść, właściwe podejście do tematu pozwoli na zachowanie pięknego wyglądu, a także zdrowia pupila. Zadbany zwierzak nie tylko wygląda, ale i czuje się lepiej. Odpowiedni dobór produktów do pielęgnacji i dbałość o regularne przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych da naprawdę dobry efekt.
Wielu właścicieli zwierząt zapomina, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej i zębów pupila. Szacuje się, że około 80 procent zwierzaków cierpi na choroby dziąseł i zębów. Podobnie jak u ludzi, odkłada się u nich kamień nazębny i osad, który należy usuwać. Obecnie na rynku istnieje wiele środków, dzięki którym zachowanie zębów pupila w dobrym stanie jest bardzo proste i nie wymaga dużej ingerencji. Jednak wszystkie te produkty powinny być dodatkiem do regularnych wizyt u weterynarza, zajmującego się stomatologią zwierząt.
Otyłość u zwierząt domowych jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. Jednak w tym przypadku to my powinniśmy wziąć za to odpowiedzialność i podjąć odpowiednie kroki, aby masa ciała naszego pupila powróciła do normy. Podobnie jak u ludzi, otyłość może prowadzić do różnego rodzaju chorób, mogących nawet doprowadzić do śmierci. Nadmierna masa ciała, zwłaszcza u zwierząt sterylizowanych i starszych jest bardzo częsta, jednak wprowadzenie odpowiednich działań pozwoli na przywrócenie jej do normy, a często tym samym poprawę stanu zdrowia naszego pupila.
|
|